Zaskórniki i wypryski
Zakupy bez rejestracji !
Wszelkie kody rabatowe będą przysługiwać TYLKO zalogowanym użytkownikom. Zachęcamy do założenia Konta Pacjenta.
Niedoskonałości pojawiające się na skórze są w dużej mierze spowodowane nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużo sebum. W konsekwencji na skórze uwidaczniają się wypryski, zaskórniki, podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet stan zapalny. Dermokosmetyki do tzw. skóry problematycznej będą działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przyspieszać gojenie zmian i regulować wydzielanie sebum.
Kategorie
Marka
Rodzaj skóry
Problemy skóry
Profilaktyka
Forma preparatu
Okolica stosowania
Pojemność
KOSMETYKI NA ZASKÓRNIKI I WYPRYSKI
Kosmetyki na zaskórniki i wypryski pomagają w redukcji tych zmian oraz sprawiają, że skóra zyskuje zdrowy i ładny wygląd. Niedoskonałości te nie są jedynie przypadłością osób w młodym wieku, dotyczą także osób dorosłych. Nie wszystkie wypryski oznaczają bowiem trądzik. Niektóre zmiany powstają z powodu zaburzenia równowagi skóry wywołanego przez – narażenie skóry na nadmierne zanieczyszczenie, nieprawidłową pielęgnację, nieodpowiedni dobór kosmetyków, palenie papierosów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, smog, jak również niewłaściwą dietę. Za powstawanie niedoskonałości odpowiedzialne jest nawet nieodpowiednie i niedokładne zmywanie makijażu przed snem.
Wspomniane czynniki mogą powodować nadmierną produkcję sebum, która prowadzi do nadmiernej keratynizacji kanałów łojowych, powodując pojawianie się zaskórników, mikrocyst, a w przypadku rozwoju bakterii, powstawania stanów zapalnych.
JAKICH KOSMETYKÓW UŻYWAĆ NA ZASKÓRNIKI I WYPRYSKI? CHARAKTERYSTYKA PROBLEMU
Zanim przejdziemy do pielęgnacji cery z zaskórnikami i wypryskami za pomocą kosmetyków, przybliżmy, jaka jest geneza tego problemu. Zaskórniki, inaczej wągry, to niezapalne wykwity skórne. Mają one postać grudek i nazywane są często „kaszką”. Przyczyną ich powstawania jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe oraz niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka. Początkowo zaskórniki mogą być mało widoczne, ale z czasem mogą przyczynić się do powstawania wyprysków i zmian ropnych. Najczęściej zaskórniki powstają w okolicach łojotokowych, czyli w miejscach na skórze, gdzie występuje nadmierne wydzielanie łoju (twarz, klatka piersiowa, plecy). W przypadku twarzy bardzo często pojawiają się one na nosie. Wyróżnia się dwa typy tych zmian – otwarte i zamknięte. Zaskórniki zamknięte mają jasne zabarwienie i są efektem zatkania ujścia gruczołu i nagromadzenia warstwy rogowej naskórka. Uwidaczniają się one najczęściej na twarzy w strefie T, jednak mogą powstawać także na plecach, dekolcie i ramionach. Zaskórniki otwarte natomiast to wykwity o ciemnym zabarwieniu, gdyż w wyniku zastoju wydzieliny łojowej dochodzi do rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej. Ten rodzaj zmian może także tworzyć się wskutek nadkażenia przez bakterie oraz w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i zapychania porów kosmetykami.
JAK ZAPOBIEC ZASKÓRNIKOM?
Zaskórniki powstają nie tylko w przebiegu trądziku, ale też jako efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry. Powodują je m.in. – ciężkie, mocno kryjące pudry i podkłady, tłuste, oleiste kremy, źle dobrane kosmetyki do demakijażu oraz nieprawidłowo wykonane oczyszczanie skóry czy, co gorsza, zasypianie w pełnym makijażu. Wszystko to przyczynia się do zapychania porów i rozwoju wykwitów skórnych. Składniki, których warto zatem unikać w codziennej pielęgnacji, które blokują pory skóry to m.in.: algi, czerwone wodorosty, chlorek potasu, oleje – kokosowy, kukurydziany, migdałowy, z awokado, masło kakaowe, parafina, lanolina i jej pochodne. Należy także pamiętać o tym, aby jak najrzadziej dotykać twarzy. Dłonie mają styczność z wieloma przedmiotami i dlatego łatwo w ten sposób przenieść na skórę twarzy zanieczyszczenia i bakterie. Ponadto, nie powinno się wyciskać zmian, mogą się w ten sposób nadkazić lub pozostawić przebarwienia i blizny. W pielęgnacji warto unikać produktów z alkoholem. Jego obecność na skórze wysusza ją i w ten sposób, w ramach mechanizmu obronnego, inicjowana jest nadprodukcja sebum. W przypadku problemowej skóry powinno się także unikać używania zbyt oleistych i gęstych kremów, które nie pozwalają skórze swobodnie oddychać.
PIELĘGNACJA SKÓRY
W przypadku skóry z zaskórnikami i wypryskami pierwszym i najważniejszym krokiem pielęgnacyjnym jest właściwe oczyszczanie. Musi być ono dokładne, ponieważ pozostawienie resztek zanieczyszczeń na skórze jest doskonałą pożywką dla bakterii, a w rezultacie może pogłębiać problem. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie delikatnego kosmetyku bez alkoholu, o neutralnym pH, który nie narusza bariery ochronnej skóry. Warto, aby kosmetyk taki miał w składzie np. kwas glikolowy. Bardzo ważne jest także regularne pozbywanie się martwych komórek naskórka. W peelingach korzystnie będą działały tlenek glinu czy kwas salicylowy. W pielęgnacji skóry z zaskórnikami istotną rolę odgrywają kwasy AHA np. migdałowy czy mlekowy, które głęboko oczyszczają pory, redukując ich widoczność oraz przeciwdziałają powstawaniu zaskórników. Kremy stosowane w przypadku cery z niedoskonałościami powinny mieć lekką konsystencję i właściwości nawilżające. Kojąco na skórę będą działały w nich takie składniki jak – propolis, ekstrakt z kory wierzby, kolendra. Bardzo dobrze na skórę zadziałają także specjalistyczne maski, które ułatwią oczyszczenie skóry i usuwanie zaskórników. Maski takie zawierają – probiotyki, prebiotyki, siarkę, zieloną glinkę czy węgiel aktywny.
Prawidłowo dobrane dermokosmetyki pomogą walczyć z niedoskonałościami cery, w tym z zaskórnikami i wypryskami oraz zapobiegną ich nawrotom. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w wyborze właściwych preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych.