Skip to content

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest bardzo istotna. Procedury tego typu mają na celu odbudowę jej struktury i poprawę kondycji, jednak zawsze do pewnego stopnia naruszają naturalne bariery i wywołują kontrolowane mikrouszkodzenia tkanek. Po przeprowadzeniu m.in. laseroterapii czy peelingu chemicznego, warto zadbać o prawidłową regenerację i gojenie skóry. W tym właśnie celu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja z użyciem specjalnie dobranych preparatów.

Spis treści:
Czy jest konieczna?
Wsparcie procesu regeneracji
Efektywna ochrona skóry
Jak działa?
Odbudowa komórkowa
Jak przebiega?
Substancje o właściwościach regeneracyjnych
Wskazania i zalecenia

Czy pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest konieczna?

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej ma znaczenie z wielu powodów, a produkty przydatne na tym etapie możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego Care4Skin. Większość tego rodzaju zabiegów wywołuje przejściowe objawy, takie jak podrażnienia, zaczerwienienia, zasinienia czy obrzęki. Niektóre z nich doprowadzają też do ściągnięcia skóry, a tym samym odczuwalnego pieczenia, dyskomfortu, bólu lub innych dolegliwości. Jeżeli przeprowadzenie danej procedury wiąże się z penetracją głębszych warstw, po jej wykonaniu trzeba też zmniejszyć ekspozycję na czynniki zwiększające ryzyko dodatkowych podrażnień.

Wsparcie procesu regeneracji

Celem takiej pielęgnacji jest przede wszystkim wsparcie naturalnego procesu regeneracji. Odpowiednio dobrane preparaty zawierają bowiem składniki, które stymulują skórę do odnowy i zmniejszają ryzyko pojawienia się efektów niepożądanych. Prawidłowa pielęgnacja może dodatkowo wzmocnić i przedłużyć rezultaty terapii. Substancje zawarte w specjalistycznych produktach koją podrażnienia i przyspieszają gojenie, a także wykazują właściwości odżywcze i nawilżające. Zastosowanie znajduje tutaj wiele preparatów zaliczanych do wyrobów medycznych, które posiadają skład odpowiedni dla skóry suchej, wrażliwej, trądzikowej czy podatnej na przebarwienia.

Efektywna ochrona skóry

Poza wsparciem dla procesu regeneracji, odpowiednia pielęgnacja może też zapewnić lepszą ochronę skórze. Podjęcie właściwych działań zmniejsza ryzyko infekcji, wybroczyn, zakażeń czy rozwoju stanu zapalnego. Poza stosowaniem właściwych preparatów, po tego typu zabiegach należy też unikać potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dotyczy to zarówno ekspozycji na słońce, jak i korzystania z solarium czy sauny. Niektóre procedury mogą wymagać ograniczenia aktywności fizycznej czy rezygnacji z makijażu przez określony czas. Skóra po zabiegu musi być też traktowana z dużą delikatnością. Ran i strupów nie należy naruszać i rozdrapywać, ze względu na ryzyko zakażenia czy ryzyko powstania przebarwień.

Jak działa pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej?

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej pozwala na zrewitalizowanie jej wszystkich warstw, włącznie ze skórą właściwą, naskórkiem oraz tkanką podskórną. Każda z nich spełnia określone funkcje ochronne, zabezpieczając tkanki przed czynnikami zewnętrznymi. Pielęgnacja po wykonaniu specjalistycznej procedury może wzmocnić skórę przed kolejnymi urazami mechanicznymi, a także oddziaływaniem promieniowania słonecznego, niskich temperatury, suchego powietrza, wiatru czy zanieczyszczeń atmosferycznych. Nie bez znaczenia pozostaje ochrona przed infekcjami grzybicznymi czy alergenami.

Odbudowa komórkowa

Komórki skóry wykazują zdolność do regeneracji, dzięki czemu podlega ona systematycznej odnowie. Proces ten może trwać nawet około miesiąca i składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to naturalny podział komórek, w wyniku którego ulegają one różnicowaniu się w najgłębszych warstwach skóry. Przemieszczają się one następnie do powłoki zewnętrznej, czyli warstwy rogowej naskórka. W ostateczności ulegają keratynizacji, co prowadzi do rogowacenia i złuszczania się wierzchniej warstwy oraz zastąpienia starych komórek nowymi. Odpowiednia pielęgnacja znacząco wspiera ten proces po przeprowadzeniu specjalistycznej procedury z zakresu medycyny estetycznej. Terapia domowa jest przez nas zalecana w wielu przypadkach. Odpowiednie działania muszą podjąć pacjenci, którzy przeszli procedury redukujące zmiany trądzikowe, blizny, przebarwienia lub inne niedoskonałości. Zastosowanie specjalnie dobranych preparatów może niwelować uszkodzenia bariery ochronnej wynikające z naruszenia gospodarki lipidowej.

Jak przebiega prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej?

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej wymaga przede wszystkim doboru odpowiednich kosmetyków. Przed ich wprowadzeniem konieczne jest odbycie specjalistycznej konsultacji z kosmetologiem, na którą za pośrednictwem naszej strony możesz umówić się bezpłatnie. Standardowe produkty nie sprawdzają się w pielęgnacji pozabiegowej, ze względu na potencjalne działanie podrażniające. Z tego względu zalecamy dermokosmetyki cenionych marek, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ich zastosowanie łagodzi podrażnienia spowodowane zabiegiem, a także przyspiesza regenerację. Składniki w nich zawarte mogą też zmiękczać i nawilżać skórę, co niweluje dyskomfort i dodatkowo zapewnia ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Substancje o właściwościach regeneracyjnych

W preparatach do takiej pielęgnacji mogą znajdować się różne składniki aktywne. Właściwości przeciwbakteryjne posiadają chociażby siarczan cynku i siarczan miedzi, podczas gdy na przyspieszoną regenerację wpływa wąkrotka azjatycka, zwłaszcza w połączeniu z kwasem hialuronowym, który jest jednym z kluczowych elementów regeneracji po zabiegach. Substancja ta zapewnia właściwe nawodnienie naskórka, a także wytwarza na jego powierzchni dodatkową barierę ochronną. Do redukcji obrzęków bardzo dobrze nadają się kompleksy peptydowe, które stymulują przebudowę skóry przy udziale komórek macierzystych. Proces gojenia się ran powstałych wskutek mikrouszkodzeń usprawnia natomiast alantoina. Dobrane przez nas dermokosmetyki mogą zawierać również nawilżające i odżywiające oleje roślinne, takie jak chociażby masło shea. W preparatach mogą też znajdować się witaminy, minerały czy przeciwutleniacze.

Wskazania i zalecenia

Dermokosmetyki zawsze powinny być aplikowane zgodnie ze wskazaniami producenta, a także zaleceniami specjalistów. Produkty tego typu są w większości przeznaczone do codziennego stosowania. Zakres czynności pielęgnacyjnych powinien być uzależniony od wyników konsultacji, która następuje po zakończeniu indywidualnej terapii lub jeszcze w jej trakcie. Nasi specjaliści zawsze dobierają preparaty odpowiednie dla stanu skóry pacjenta oraz jej aktualnych potrzeb. W procesie tym kluczowe znaczenia ma indywidualne podejście, które niweluje ryzyko intensywnej reakcji układu odpornościowego po ingerencji w naskórek oraz usprawnia regenerację. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia oferty Care4Skin.

Social Media

Popularne

CARE4SKIN

Załóż Konto Pacjenta

Zakupy w CARE4SKIN są możliwe tylko dla zalogowanych klientów. Utwórz konto pacjenta już teraz i odblokuj dostęp do setek profesjonalnych produktów dermokosmetycznych i porad ekspertów.

Blog

Powiązane posty

Codage marka francuskich kosmetyków klasy premium

Codage

Codage to podbijająca rynek kosmetyczny marka francuskich kosmetyków klasy premium. Każdy produkt marki powstaje z najwyższej

Czytaj dalej
Cosmelan 2 kultowy krem na przebarwienia marki Mesoestetic

Cosmelan 2

Cosmelan 2 to kultowy krem marki Mesoestetic, zapewniający doskonałe rezultaty w krótkim czasie. Swoją popularność zawdzięcza

Czytaj dalej